2016 Yılı Lahey Sistemi İstatistikleri

2016 yılı güncel olayların, şiddetin, son dakika haberlerinin yılı olarak görülse bile, veriler Lahey sisteminin pek de fena bir yıl geçirmediğini gösteriyor. Tasarımların uluslararası mecrada korunması konusunda hem iyi bir alternatif hem de pastanın büyük diliminin sahibi olan Lahey protokolü, 2016 yılı için büyüme oranlarına baktığımızda, bu yıl için ciddi beklenti oluşturacak rakamlar sergiledi.

Verilere göre, WIPO Lahey sistemi başvuru sayıları baz alındığında, bir önceki yıla göre %35,6 toplam tasarım sayısına göre de 18.716 kayıtla %13,9 artış göstermiş görünüyor.

Üye ülkeler olarak başvuru sayılarına baktığımızda Almanya 3.197 tasarımla başı çekerken, ardından İsviçre, Güney Kore ve ABD takip eden sıralamaları alıyor. Türkiye ve Japonya bir önceki yıla göre en dramatik artışı sergileyen ülkeler olarak karşımıza çıkıyor. Türkiye, malum unutmak istediği 2016 yılında, ekonomide ki tüm zorluk ve güçlüklere rağmen %136,5 gibi inanılmaz bir büyüme sergilemiş durumda

Hollanda’ nın Fonkel Meubelmarketing firması 953 tasarımla, Güney Kore devi Samsung’ u geride bırakırken bir başka Güney Kore firması LG Electronics 728 tasarımla 3.sırada yer almakta. Swatch ve Procter & Gamble firmaları 4. Ve 5. Sıraları paylaşıyor.

Başvurulan tasarımların ürün çeşitliliğine göre baktığımızda mobilya %11,3 ile ilk sırayı alırken, ardından iletişim araçları ve saatler geliyor.

Rakamlar olarak hiç de fena olmayan bu yılın ardından 2017 yılı için ciddi beklentilerin oluşması hiç de şaşırtıcı görünmüyor.

Ayrıca şunu da önemsemek gerekir, Lahey sistemi Türkiye’ deki ulusal tasarım koruma sistemiyle karşılaştırdığımız ki; sadece Türkiye özelinde olan bir durum söz konusu değil, tüm üye ülkeler için geçerli; çok daha kapsamlı ve uygun maliyetli bir çözüm sunmaktadır. Hatta şunu da söylemek gerekir, ulusal koruma taleplerinde bile, hedeflerimiz arasında Türkiye dışında birkaç ülke daha mevcutsa, başvuruyu WIPO kanalından başlatıp, daha sonra Türkiye’ ye giriş yapmak mantıklı ve uygun maliyetli bir tercih olarak karşımıza çıkmaktadır.

Kaynaklar: Hague Yearly Review – International Registrations of Industrial Designs – 2017 31 Ağustos 2017 tarihinde erişildi http://www.wipo.int/publications/en/details.jsp?id=4200&plang=EN

 

2016 Yılı Lahey Sistemi İstatistikleri” için 2 yorum

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s