Faydalı Model Nedir ?

Faydalı model Nedir sorusunun cevabını aşağıda açıklamaya çalışalım.

Bir faydalı model başvurusu yapıldıktan sonra her yıl belirli bir süre içerisinde ilgili resmi kuruma taksit ödenmesi gerekmektedir.

faydalı model
faydalı model

Faydalı model tescil başvuruları, faydalı model korumasının mevcut olduğu ülkelerin yerel başvuru ofislerine gerçekleştirilir. Faydalı Model Tescil Başvurusunun Kabul Gördüğü Ülkeler.

Faydalı model başvuruları Türkiye’ de Türk Patent Enstitüsüne yapılır. Türkiye’de faydalı model başvurusu belge kararı çıkmadan patent başvurusuna dönüştürülebilmektedir. Türkiye’ de faydalı model tescilinin koruma süresi 10 yıldır.

Faydalı model ile global olarak ciddi sayıda ülkede koruma sağlanabilmektedir. Yeni ve sanayiye uygulanabilir” olan buluşlar faydalı model tescili ile korunabilmektedir.

Patent başvurusunda bilindiği gibi 3 ana kriter aranmaktadır. Bu buluşlar için ancak patent başvurusu yapılması gerekmektedir. Dolayısı ile usuller ve usuller sonucu elde edilen ürünler ile kimyasal maddeler faydalı model belgesi ile korunamamaktadır.

Sinai Mülkiyet kanunu gereğince usuller ve bu usuller sonucunda elde edilen ürünler ile kimyasal maddeler hakkında faydalı model belgesi verilmez.

Faydalı model belgesi başvuru tarihinden itibaren 10 yıllık süre için verilir.

Faydalı model belgesi almak için yapılan başvuru, yürürlükteki kanunlara göre şekli olarak incelenir. Türkiye’de faydalı model belgesinin verilmesi için tek yetkili kurum Türk Patent ve Marka Kurumu’dur. Faydalı modelin sürecinin sonunda araştırma raporu, 3. Kişilerden gelen itirazlar varsa, görüşler de değerlendirilerek, aranan kriterlerin uyuşması durumunda, faydalı model belgesinin verilmesine karar verilir.

Faydalı model başvurularının geçerliliğini ve güncelliğini koruyabilmesi için yıllık ücretlerinin takibi, bildirimi ve gerekli işlemlerin yapılması, Tescilli veya başvuru halinde olan faydalı modeller ile ilgili devir, lisans, adres, unvan ve nevi değişiklikleri, veraset ile intikal, birleşme, teminat gösterme gibi sicil kayıt işlemlerinin yapılması, Resmi Patent bülteninin izlenmesi, yayınlanan benzer faydalı modellerin bildirimi ve süresi içerisinde itiraz işlemlerinin yapılması gerekmektedir.

Faydalı model tescil işleminin sonuçlandırılıp, faydalı model belgesinin başvuru sahibine gönderilmesi korumanın belge nezdinde resmileşmesi manasını taşımaktadır.

Türkiye’de faydalı modellerin korunması 10 Ocak 2017’de yürürlüğe giren Sınai Mülkiyet Kanunu ile düzenlenmiştir.

Daha fazlası için ilgili yazıdan da yararlanabilirsiniz.

 

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s